טיפול בחרדה בעזרת שלושת המדדים

דורי לוי פסיכולוג קליני מומחה
(ספק מאושר של משרד הביטחון – מספר ספק 12127)

קיימים 3 מדדים בסיסים שמי שילמד ויתרגל אותם יוכל להתחיל ולצאת מהר יותר מהתקפי החרדה:
1. מדד הזיהוי
2. מדד הרצון
3. מדד היכולות
טיפול בחרדה מבוסס על מספר אסטרטגיות מרכזיות. טיפול רגשי דרך שיחות טיפול קוגניטיבי התנהגותי המבוסס יותר על ניסיון לקבל שליטה בהפרעה דרך הקוגניציה או המחשבה הלוגית וטיפול בכדורים. רוב האנשים יברחו או לא יחזרו לטיפול הפסיכולוגי אם אומרים להם שכדורים הן אופציה טובה. מה לעשות, קיים פחד מושרש בציבור מכדורים. אנשים פוחדים להתמכר פוחדים מתלות פוחדים משיגעון ועוד הרבה פחדים שחשוב לעבד בטיפול פסיכולוגי. עבור כל המטופלים ובמיוחד עבור אלו שפוחדים מהמילה פסיכיאטר או כדורים, נדרשת אסטרטגיה יעילה לטיפול בחרדה שאינה מבוססת על טיפול תרופתי בלבד. שיחות עומק גם הן עשויות להימשך קצת יותר מידי זמן. טיפול בחרדה דורש יצירתיות והתחדשות. מניסיוני הבחנתי שאנשים שמאמצים אורח חיים רגוע יותר, מורידים את הלחץ בעבודה ונכנסים למשטר של ספורט ותזונה נכונה וחיי קהילה תומכים, מסוגלים להשתחרר מחרדה מהר יותר מאלו שמתמודדים לבד.

למעוניינים לחסוך זמן נסיעה ופקקים ולמי שנמצאים רחוק, כדאי לקבוע ולא לחכות: פגישת זום/ואטסאפ אינטרנטית בתוספת 25% זמן (באותה עלות).

אנחנו מאוד אוהבים לעבוד מולכם פנים אל פנים באופן אישי! מניסיונו בשנים אחרונות, אנחנו שמים לב שניתן להשיג אותן תוצאות דרך הזום/ואטסאפ לנושאים שאתם מעלים.

לקביעת פגישה עכשיו

0544990201

תעודות מקצועיות

המלצות על דורי

תוכן מקצועי מורחב

לכל סירטוני הערוץ

לכל הפודקסטים

על הטיפול הממוקד

סרטון התמודדות מהירה עם חרדה
ערוץ כאן 11

כיצד מתמודדים באופן מהיר עם חרדה


טיפול בחרדה מאמרים נוספים:

הבנת המנגנון הבסיסי של החרדה

לצורך ההבנה של התנהלות החרדה נשתמש בחכמה עתיקה מספר "חובת הלבבות". כך כותב המחבר: "בן אדם, ראוי לך לדעת כי השונא הגדול שיש לך בעולם הוא יצרך (כמובן שהחרדה היא חלק מהיצר, הבהרה שלי) הנמשך בכוחות נפשך.. אתה ישן לו והוא ער לך, אתה מתעלם ממנו והוא אינו מתעלם ממך".
הנאמר מתאים לעניין החרדה בפרט וכן לשאר הבעיות הנפשיות בכלל. החרדה ערה אלינו כל הזמן. גם אם אנחנו לא חשים אותה, היא עדיין שם מחכה לשעת הכושר להתפרץ ולנטרל אותנו מכוחותינו ומהחשיבה החיובית שלנו. החרדה ערה אלינו כל הזמן. מחכה לשעת הכושר להסתער. ערנות זו שלה דורשת חידושים מצדנו. דרושים לנו כלי נשק טובים.

שלושת המדדים ליציאה מהירה יותר מהתקפי חרדה

מניסיוננו זיהינו כאמור שלושה מדדים עיקרים שיוכלו לסייע לכם להשתלט על החרדה דרך אימון עצמי נכון. אנו מביאים אותם כאן לשימושכם:

הזיהוי ראשוני של המחשבות המקדימות את ההתקף

טיפול בחרדה דורש פיתוח של היכולת לזהות במהירות את התקפי החרדה כשהם עוד בחיתוליהם, כלומר כשהם רק מתחילים להתפתח. במקרים רבים, בייחוד לפני ההתקף, לא נחוש את החרדה כהתקף חזק או כקוצר נשימה או דופק מואץ. במקום זאת נחוש איזו תחושה התחלתית שלאו דווקא מסמלת חרדה. לדוגמה: "יתכן ונחוש סחרחורת, זרמים או תחושה עמומה ומבולבלת במהלך היום או בבוקר. יתכן וחדשות הבוקר יתפסו את אוזנינו עם ידיעה על אסון כלשהו. יתכן ופתאום מחשבה המופיעה מאי שם תציף את תודעתנו לגבי אירוע מלחיץ ויתכן שיהיו לנו מחשבות שחוזרות ומטרידות. יתכן ונראה בעיני רוחנו מראה מהעבר". חשוב שנוכל לזהות מה קודם להתקף החרדה. אנשים שמסוגלים לזהות מהר את התהליך החרדתי, יכולים להפחיתו ולשלוט עליו יותר טוב בהמשך. ניתן לדמות זאת לשרפה ביער. כל עוד השיחים נשרפים ניתן עדיין לכבותם ברגל או עם בקבוק מים. שרפת יער אינה ניתנת לכיבוי פשוט וזקוקים למטוסים וכימיקלים והמון אנשים. חרדה מתנהלת די דומה. ברגע שאנו מצליחים לשים לב לסימנים המקדימים, המאוד מקדימים אנו יכולים לנקוט במספר פעולות. למשל זה הזמן להיות בפעילות. לצאת לעשות ספורט לדבר עם אחרים. לזוז ולא לתת לחרדה להמשיך ולהשתלט. כל אחד יכול לזהות מה מוציא אותו מהתחושות המקדימות להתקף. אנשים סיפרו לי שהם יוצאים למכון הכושר או יוצאים מהבית או הולכים לים או לחברים. חשוב לעשות זאת מיד. זכרו ! גורם המידיות, והמהירות, הן של הזיהוי, והן של הפעולה, הם הכלים הכי יעילים שלכם בשלב זה כנגד החרדה. זכרו עוד! שכל אחד מסוגל ללמוד לזהות על עצמו במהירות את הסימנים המקדימים, דרך אימון והדרכה מתאימים.

הרצון והיכולת לפעול

טיפול בחרדה דורש התגייסות והבנה שניתן בעזרת פיתוח רצון חזק לגרש את ההתקף ואמונה ביכולת להצליח בכך. הרצון לפעולה דורש פיתוח. לא לכולם יש אותו רצון. בהחלט ניתן לפתחו בצורות יצירתיות ומגוונות. פעמים רבות אנשים שעברו התקפי חרדה או סובלים כבר שנים מחרדות כבר תקופה חשים ייאוש וחוסר אונים. חוסר האונים והייאוש גורמים לחוסר אמונה ורצון. הצלחות מידיות כנגד החרדה יוצרות מוטיבציה ורצון להמשך. במקרים רבים אנו יכולים להבחין בשינוי מהיר בתחושת המטופלים ברגע שהם חשים יכולת להתחיל וליישם את טכניקת הזיהוי המהיר ולחוש את התוצאות על התקף החרדה הממשמש ובא. זכרו! הרצון לפעול יתגבר ויתחזק ככל שתוכלו ליישם את הזיהוי המהיר ותלמדו את הסימנים הייחודיים עבורכם.

היכולת – לעורר מחדש את האמונה ביכולות ההתמודדות שלנו

טיפול בחרדה דורש להשיב לעצמנו את האמונה ביכולות שלנו לעשות דברים בעצמנו, גם בתחום הנפשי. בעידן שלנו, עידן המומחים, יש מסר חזק ומוסתר היטב המובנה בשיח החברתי. המסר מעודד אותנו להשיל את היכולות שלנו ולתת יותר כוח למומחים בתחומים שונים של חיינו. לצרוך תרופות וכדורים. לאכול יותר לשתות יותר ומה לא. בכדי להרוויח צריך למכור. למכור לא רק עוד כדורים נגד כאבי ראש אלא עוד כדורים פסיכיאטרים ועוד כדורי הרזיה עוד אלכוהול ועוד סמים. הכל עוד ועוד. עוד ועוד והעיקר שתשכחו שאתם יכולים גם בעצמכם. מחלת הצרכנות הזו נקראת אפלואנזה. כן המציאו לה שם. אפלואנזה היא מצב של תשוקה קיצונית לדברים חומריים. תשוקה זו יוצרת מצב בו אנו שוכחים קצת מי אנחנו ומה הן יכולותינו האמתיות. כשאנו שוכחים קצת את היכולות והכוחות האמתיים שלנו אנו יותר חרדים בתוך נפשנו. מי שרגיל לצרוך כדורים נגד כאב ראש יתקשה ויפחד לצאת מהבית בלעדיהם. הוא גם עלול להתקשות לפתח טכניקות להתמודדות בריאה וטבעית יותר עם התופעה. ניתן לדמות זאת לתהליך בו המבנה הצרכני תרבותי מרדים אצלנו את יכולות ההתמודדות האמתיות שלנו. יכולות אלו נשכחות ומתנוונות.

שאלון לזיהוי היכולות האישיות כנגד חרדה

נסו לתרגל ולאמן את עצמכם בעזרת השאלות הבאות. נסו לשאול את עצמכם כל שאלה בכדי לאמן את התודעה שלכם לזיהוי מוקדם של החרדה.

  • אלו סימנים אתם כן יודעים לסמן לעצמכם שמקדימים את הופעת התקף או תחושות החרדה?
  • כיצד החרדה מפתה אתכם להיכנס למחשבות ולהאמין לסימנים אלו?
  • האם גם אצלכם חרדה מראה לכם אסונות שקרו לאחרים?
  • האם יש יכולות שפיתחתם נגד התקפים קטנים?
  • מה יכול לעזור לכם לפתח עוד יכולות?
  • סמנו לעצמכם כל הצלחה אפילו קטנה כנגד חרדה, רשמו זאת בתודעה שלכם לתמיד?

לסיכום, חשוב להבין שניתן לטפל בחרדות דרך שלושת המדדים המדוברים:

זיהוי מהיר, קבלת עזרה, יכולת לפעולה והתבוננות מעמיקה ביכולות הפנימיות הלא מפותחות שלנו. בעזרת פיתוח יכולות אלו, כל אחד מסוגל להתחיל ולהתמודד עם חרדות.