ההתמכרות למין לפורנו ליחסים

מאת דורי לוי פסיכולוג קליני מומחה
ומטפל משפחתי מוסמך
ספק משרד הביטחון 12127

בכוחכם לשנות עכשיו

בזמנו במסגרת קורס המבוא לטיפול בהתמכרויות בזמן לימודי הפסיכולוגיה הקלינית, בבית ספר לפסיכותרפיה בקליפורניה, נדרשנו להשתתף בקבוצות 12 הצעדים.

כמובן שנדרשנו גם לכתוב פייפר / עבודת סיום על הנושא ולתאר את החוויות שלנו לאחר שהשתתפנו באופן שבועי במפגשים של קבוצות האנונימיים.

אני בחרתי להשתתף בשתי קבוצות:

  1. מכורים אנונימיים (אנ-איי) NA- קבוצות אנונימיות לטיפול בהתמכרויות לסמים
  2. מכורים לסקס ואהבה אנונימיים L.A.A. Sex and Love Addicts Anonymous

במאמר זה אנסה לתמצת ולתאר את נושא ההתמכרות לפורנו או ליחסים תלותיים שבהם אלמנט המיניות חזק ושולט, קראו עוד…

טיפול פסיכולוגי אישי
טיפול זוגי ממוקד
הטיפול בילדים
הטיפול המיני
טיפול בדיכאון
טיפול בחרדה
טיפול בטורדנות ובמחשבות OCD
פסיכולוגיה יהודית
קורסים והרצאות
פודקאסטים
תעודות מקצועיות
קליינטים ממליצים
הופעות במדיה
החנות

הטיפול בהתמכרות למין לפורנו ליחסים

 

כיצד מתפתחת ההתמכרות לפורנו ויחסים מיניים

ההתפתחות המינית שלנו מתחילה בגילאים צעירים. בחורים או בחורות צעירים מגלים את העוצמה וההנאה שבפורקן המיני. בהנחה שהנפש שלנו מתפתחת באופן רגיל, אנחנו נשלב את המיניות שלנו ביחסים תקינים עם בן או בת הזוג שנבחר בהמשך חיינו.

ישנם מקרים בהם נערים ונערות בחורים ובחורות מתמכרים לאוננות ופורקן עצמי בצורה שפוגעת ביכולת שלהם ליצור יחסים רגשיים זוגיים עם אחרים.

בחלק מן המקרים אנשים משתמשים בפורקן העצמי דרך פורנוגרפיה או יחסים מיניים אינטנסיביים כדרך לטפל בחרדה שקיימת אצלם. במקרים אחרים מתפתחת ההתמכרות כדרך לנסות לטפל בדיכאון עמוק. בחלק מהמקרים זוהי בריחה ממציאות חיים קשה. עלינו לזכור שהדבר הכי זמין עבורנו הוא המיניות העצמית שלנו. יותר זמינה אפילו מאלכוהול או מסמים. היא כל הזמן נמצאת איתנו. אם אנחנו קצת חרדים או מדוכאים הדבר המיידי שיכול לעלות באופן זמני את מצב רוחנו הוא העיסוק בעינוג העצמי שלנו. כמובן שלטווח ארוך מתפתחת כאן סוג של התמכרות ופגיעה ביחסים עם אחרים.

התמכרות למיניות וזוגיות

בדרך כלל בני זוג לא מגלים אחד לשני על ההתמכרות הזאת. זה מבייש ולא תמיד מודעים לכך שזהו התמכרות. מכחישים. מי שמתמכר, מתעסק הרבה עם פורנוגרפיה וענוג עצמי לבד. עם עצמו. בשלב ראשון בדרך כלל מצליחים גם לקיים יחסים רגילים עם בני הזוג. בשלב מאוחר יותר המשיכה כלפי בן או בת הזוג עלולה לרדת ואז מתחילה להתרחש נסיגה, רגרסיה לכיוון עינוג יתר עצמי דרך פורנוגרפיה.

מדוע מתרחשת הרגרסיה דווקא לכיוון הפורנו ולא לכיוון היחסים המיניים עם בן או בת הזוג?

התשובה היא כמו שכתב פעם אחד מאבות הפסיכולוגיה, שהמשגל הוא "חיקוי עלוב" של האוננות. כמובן בבדיחות מסוימת. הכוונה היא שיחסים בוגרים עם בן או בת הזוג שלנו הם קשים במובן מסוים. הבריחה לדמיון ולאוננות העצמית מייצרת סיפוק זול ומיידי ללא המאמץ הרגשי הבוגר של להיות בקשר אמיתי ועמוק עם בני זוגנו.

התמכרות למיניות שאינה מטופלת גוררת פגיעה בזוגיות. בן או בת הזוג חשים שאינם מושכים. הם חשים בעומק ליבם שבני זוגם נמשכים לדברים אחרים. תחושות של דחייה מתקבעות ופוגעות בזוגיות.

הטיפול בהתמכרות ליחסי מין / פורנו

הטיפול בהתמכרות לאוננות ולפורנו כולל הבנה מעמיקה דרך טיפול אישי וזוגי של המניעים להתפתחות ההתמכרות הזו. העלאת המודעות לדרך שבה ההתמכרות משפיעה על תחושות הדיכאון או הדכדוך, החרדה וחוסר הערך? אנחנו מטפלים בהן ומשוחחים עליהן הן במסגרת של טיפול פרטני והן בשיחות עם בן או בת זוגנו במסגרת של הטיפול הזוגי. לאחר ששני בני הזוג מבינים לעומק על מה יושבת ההתמכרות, ויכולים לדון בכך ללא האשמות, הם מסוגלים להתחיל לפתח ביניהם יחסים אינטימיים מיניים טובים יותר.

כמובן שאפשר גם לשלב טיפול דרך קבוצות האנונימיים לצורך זה.

חרדות בגידות ורומנים

על הטיפול הזוגי

על בגידות

על האינטימיות הרגשית