טיפול מיני, סיפוק ועצמה אישית

מאת דורי לוי פסיכולוג קליני מומחה
ומטפל משפחתי מוסמך
ספק משרד הביטחון 12127

בכוחכם לשנות עכשיו

טיפול פסיכולוגי אישי
טיפול זוגי ממוקד
הטיפול המיני
הטיפול בדיכאון
הטיפול בחרדה
הטיפול בטורדנות ובמחשבות OCD
פסיכולוגיה יהודית
פודקאסטים
תעודות מקצועיות
קליינטים ממליצים
הופעות במדיה
החנות

יחסי אישות מספקים בין בני זוג חשובים הן לזוגיות והן לרוגע האישי ובספרים העתיקים מדמים אותם ל”גן עדן”.
כותבת הגמרא במסכת ברכות: “שלושה מעין עולם הבא, אלו הן: שבת, שמש ותשמיש” (התענוג ההדדי).

 חלק מהאנשים מסיבות שונות לא מסוגלים להגיע לסיפוק ולא נהנים מהיחסים האינטימיים. הסיבה לרוב היא מעצורים אישיים. היכולת להגיע לסיפוק קשורה בחלקה ליצירתיות שלנו. אנשים שמסוגלים לחוות סיפוק הדדי עם בני זוגם מסוגלים לתפקד יותר טוב בתחומי חיים אחרים. לעומתם אנשים שחלקי נפש אצלם לא משוחררים מתנהלים בעולם בצורה מוקטנת עצורה ומשיגים פחות מהעולם ומהסובבים אותם. יכולתו של הגוף לחוות סיפוק היא אולי התגובה הגופנית המענגת ביותר שמוחנו וגופנו מייצרים עבורנו. היכולת לחוות מיניות טובה וסיפוק מתפתחת אצל רוב האנשים בילדות. מעבר להנאה ולשחרור שהסיפוק גורם לנו הוא עוזר לנו להירגע. הסיפוק מרגיע את הגוף ואת הנפש. יחסי אישות עם בני זוגנו משחררים בנו חומרי אושר. היחסים חיונית לגוף ולנפש. הם מאפשרים לנו להמשיך ולהתקיים. זוגות או אנשים שלא חווים יחסי אישות מספקים עלולים לסבול במידה זו או אחרת מחוסר סיפוק בחייהם. היכולת לחוות שחרור קשורה ליכולת שלנו להביא את עצמנו למצב של חוסר שליטה רגעי. חוסר השליטה בזמן יחסי המין הוא גם מקור התענוג הגדול שלה. אנחנו משחררים לרגע והגוף נהנה.

היכרות עם הטיפול הזוגי הממוקד

הימנעות מהנאה מינית

אנשים שלא חשים נוח עם תחושות ההנאה של הגוף וחווים פחדים וחוסר השליטה שמתלווה לתחושות המיניות עלולים לחוש הנאה פחותה מיחסי האישות. יש אנשים שמסיבות שונות מפחדים מהסיפוק המיני ומעצמתו. הם לא ממש יכולים או מוכנים לעצמות התחושתיות שהמיניות מביאה עמה לגוף ולנפש. אנשים פונים לקבל טיפול מיני מכיוון שבעיות מסוימות מונעות מהם לחוות סיפוק ולקיים יחסי אישות תקינים. בני זוג שעברו התעללות מינית עלולים לפתח רגישות למגע בכלל ולמגע אינטימי בפרט. בני זוג שחוו קשרים קרובים כטראומטיים, עלולים לא לאפשר לעצמם להשתחרר בזמן קיום יחסי האישות. בכל פעם שבני זוג מדווחים על חוסר יכולת להשתחרר ולהגיע להנאה מיחסי האישות, הם צריכים לשאול את עצמם מהן הסיבות העמוקות יותר.

על מיניות ומעבר

טיפול מיני והיכולת להנאה הדדית בין בני זוג

טיפול מיני בזוגות שקשה להם להיות משוחררים מינית האחד עם השני מורכב מזיהוי המאפיינים הנסתרים. זיהוי של הגורמים לפחד לחוות סיפוק אינטימי. אנשים מגיעים לטיפול אצל פסיכולוג קליני על מנת להבין את הקשר העמוק בין התחושות המיניות לנפש. למשל: אם בן הזוג מזכיר בהתנהגות שלו מישהו שהתעלל בעבר, הדבר יכול להשליך על היכולת של בני הזוג להיפתח ולהיות משוחררים כשהם מקימים יחסי אישות ביניהם. ייעוץ מיני חשוב ביותר לזוגות שרוצים להבין את ההקשרים העמוקים הללו ולשנותם. תוך כדי טיפול מיני עם פסיכולוג מומחה ניתן לזהות קשרים אלו. זוגות רבים יכולים לשחרר תחושות מן העבר שמקשות עליהם להיות משוחררים אינטימית עם בני ובנות זוגם.

לסיכום טיפול זוגי המשלב טיפול מיני

טיפול זוגי משלב פעמים רבות טיפול בנושאים המינים. מטפל מיני נותן כלים לשני בני הזוג בדרכם לחוות חיי אישות מספקים. ללא חיי אישות טובים עלולים היחסים הזוגיים להתערער. חשוב לטפל בנושאים אלו.