יחסי אישות והימנעות מאינטימיות רגשית

מאת דורי לוי פסיכולוג קליני מומחה
ומטפל משפחתי מוסמך
ספק משרד הביטחון 12127

בכוחכם לשנות עכשיו

טיפול פסיכולוגי אישי
טיפול זוגי ממוקד
הטיפול המיני
הטיפול בדיכאון
הטיפול בחרדה
הטיפול בטורדנות ובמחשבות OCD
פסיכולוגיה יהודית
פודקאסטים
תעודות מקצועיות
קליינטים ממליצים
הופעות במדיה
החנות

אינטימיות רגשית וגם מינית היא היכולת ליצור חיבור רגשי בין אנשים, בין בני זוג, יכולת להתקרב אחד לשני, להקשיב, ולייחס חשיבות לתחושות ולאמירות של האחר. יחסי מין הם הרבה פעמים דרך מצוינת להימנע מאינטימיות אמתית וכנה. אינטימיות אמתית וכנה בין בני זוג כוללת יכולת לשוחח, לשתף ברגשות, להקשיב, להגיב, לשמוע ולהתעניין, לגלות רוך וחמלה, להכיל, ובמילים אחרות להיות רגיש לבן או בת הזוג. אנשים רבים נמנעים לפתח קשרים אינטימיים עמוקים. ההימנעות מאינטימיות מקורה בדפוסים שכל אחד לומד בבית בו גדל. היחס בין ההורים, בין אם נחווה כניכור, או אהבה ומגע, היחס והקשר בין ההורים לילדים – אם היה קשר עמוק, אם ההורים סיפקו את כל הצרכים הפיזיים אך לא הרגשיים, או להפך וכן הלאה. באופן כללי, אנשים שגדלו בבתים בהם ההורים השקיעו ברגשותיהם, התייחסו ברגישות וכבוד לילדים ואחד אל השני, מפתחים בתור בוגרים, יכולות אינטימיות, יותר מאשר אנשים שגדלו בבתים הפוכים. אנשים שבילדותם התעלמו או צחקו מהרגישויות שלהם, עשויים להימנע מאינטימיות.

היכרות עם הטיפול הזוגי הממוקד

טיפול מיני והימנעות מאינטימיות רגשית

יחסי אישות שמתמקדים בעיקר בצדדים הטכניים הם הרבה פעמים דרך מצוינת להימנע מאינטימיות אמתית וכנה. יחסים אינטימיים בלבד ללא המעטפת הרגשית דומים לבית שמתקיימים בו רק הצרכים הפיזיים, אך לא הרגשיים. בני זוג שהיחסים האינטימיים שלהם ממוקדים רק בטכניקה ובצורך להגיע לסיפוק מראים על הימנעות מאינטימיות. הם עסוקים בביצוע עצמו ולא בבן או בת הזוג, ובהקשבה לצרכים הרגשיים של הצד השני. יחסי מין הם דרך מצוינת להביע רגש, אם מקיימים אותם בצורה של הקשבה ואכפתיות מהצד השני. כאשר בני זוג מקיימים יחסי אישות, קיימת הסכנה שהם יהיו מרוכזים כל כך בביצוע, עד שלעתים הם עלולים לשכוח גם את הצדדים הרגשיים. יש זוגות שבמקום לדבר על תחושות לא נעימות שעולות להם, תחושות קשות, אולי כעסים, פשוט מקיימים יחסי אישות. במקום לדבר אחד עם השני על הדברים הלא פשוטים, הם עסוקים בביצוע בלבד. את הכעסים הם מדחיקים ומתמקדים רק בטכניקה. הם לא מדברים, והכעסים רוחשים מתחת לפני השטח. בדרך זו יחסי האישות הופכים להיות דרך להימנע מאינטימיות אמתית.

על מיניות ומעבר

יחסי אישות טכניים מדי וחסרי ממד רגשי

כשאנו מקיימים יחסי אישות אחד עם השני אנחנו מרגישים המון תחושות אבל אנחנו יכולים להישאר עם התחושות הללו רק עם עצמנו ולא לשתף. כשאנו גם מרגישים וגם יכולים לשתף את בני זוגנו נוצרת אינטימיות עמוקה יותר. כשבני זוג מתמקדים רק בצדדים הפיזיים של יחסי האישות הסכנה היא שבמוקדם או במאוחר הזוגיות עלולה להתפצל לשני אזורים. אזור מיני בלבד בו מצד אחד יחסי האישות הפיזיים הם טובים, ואזור שני שבו מצד שני היחסים הרגשיים לא קיימים. יחס משפיל, בגידות, מריבות, צעקות וחוסר יחס אמתי. אלו הן מקצת מהדוגמאות שמראות מה עלול לקרות כשלא מפתחים את הצדדים הרגשיים. בני זוג שלא לומדים להרגיש ולדבר על רגשותיהם עם בני ובנות זוגם עלולים לחוות פגיעה ביחסים האינטימיים רגשיים הרחבים יותר. טיפול זוגי שמשלב טיפול מיני מסייע לבני הזוג לפתח טווח רגשות רחב יותר. בני הזוג לומדים לדבר את רגשותיהם ולהגיב אחד לשני בנוסף למיניות ביניהם, ולחיות באינטימיות.