טיפול בבושה הנלווית ליחסים האינטימיים

מאת דורי לוי פסיכולוג קליני מומחה
ומטפל משפחתי מוסמך
ספק משרד הביטחון 12127

בכוחכם לשנות עכשיו

טיפול פסיכולוגי אישי
טיפול זוגי ממוקד
הטיפול המיני
הטיפול בדיכאון
הטיפול בחרדה
הטיפול בטורדנות ובמחשבות OCD
פסיכולוגיה יהודית
פודקאסטים
תעודות מקצועיות
קליינטים ממליצים
הופעות במדיה
החנות

הבושה הנסתרת שמנהלת אותנו

בושה היא תחושה שיש לה חלק שלילי וחלק חיובי. בושה קשורה לאיזו אי נעימות מפני הזולת. אנשים שמתביישים יכולים להיות נעימים יותר ולא תוקפניים אולם יכולים גם להפסיד. אנשים רבים סובלים מבושה. אנשים מתביישים לדבר מול קהל, אנשים מתביישים לעשות מעשים שונים. יש זוגות שמתביישים אחד מהשני. קצת בושה לא מזיקה אולם בושה יכולה לגרום לבני הזוג להימנע מלקיים יחסי אישות. זוגות שמתביישים בגופם או בחלקים מגופם ומנסים להסתיר זאת מבני זוגם עלולים לפגוע במרקם היחסים האינטימי עם בני ובנות זוגם. לפעמים הבושה יכולה להיות נרחבת יותר ובני זוג עלולים אף להתבייש במחשבות ובדמיונות האינטימיים שלהם. בושה מוגזמת סביב הגוף וסביב יחסי האישות יכולה לפגוע באינטימיות הנכונה בין בני הזוג. ישנן סיבות שונות לתחושת הבושה בגופנו. אחד המקרים המוכרים של בושה נמצא בסיפור אדם וחוה. זה החלק הבריא של הבושה המאפשר לנו לחיות כמו בני אדם. קיים חלק לא בריא של בושה. בושה מפני בן או בת הזוג שעוצרת ומחבלת בקרבה הרגשית והאינטימית. כשבושה זו נכנסת לתוך הזוגיות היא פוגעת באיכות יחסי האישות ובאינטימיות בין בני הזוג.

הבושה הטובה

בושה במידה היא בושה טובה. יש חלקים טובים בתחושה של בושה. כל עוד זה במידה, בושה וביישנות בכלל יכולות להיות מושכות. בני זוג שמסתירים ולא מחצינים את כל גופם יכולים לעורר סקרנות ומשיכה רבה יותר אצל בני זוגם. שמירה על סקרנות טבעית, ושימוש בביישנות יכולים לגרות ולעורר את שני בני הזוג. הבעיה עם הבושה מתחילה בדרך כלל כשהבושה נהפכת להיות חזקה ופוגעת ביחסי האישות.

הבושה ההרסנית

בני זוג מגיעים לטיפול מיני כשהם חשים שהזוגיות שלהם נפגעת ונהרסת בצורה שמאיימת עליהם. בושה חזקה מידי עלולה לפגוע בחדוות היחסים האינטימיים ביניהם. בני זוג שמתביישים עלולים להסתיר יותר ולגרור בכך חוסר משיכה מצד בן או בת הזוג. הטווח האינטימי שלהם שלהם עלול להצטמצם והם עלולים להתבייש מלדבר עם בן או בת הזוג בפתיחות על מה שקורה להם ביחסים. הם עלולים לא לאפשר לעצמם לחוש עונג ותחושות נעימות אחרות כי הבושה לא תאפשר להם זאת. הפגיעה בזוגיות תתבטא דרך תלונות של בן או בת הזוג שיתריעו או שידעכו בקשר.

טיפול מיני בבני זוג וההתמודדות עם הבושה

ייעוץ מיני עם בני זוג שמתמודדים עם בושה אמור לפתוח מרחב שיחה בו שני בני הזוג יכולים להתחיל ולשתף אחד את השני בחלקים המביישים שלהם. הטיפול הזוגי והטיפול המיני אמור לאפשר לשני בני הזוג להתחיל לחוש יותר נוח אחד עם השני. בקצב שלהם יתחילו בני הזוג להטמיע את הנאמר בשיחות, וליישם במערכת הזוגית שלהם מחוץ לחדר הטיפול הזוגי. משך התהליך שונה בין הזוגות. יש בני זוג שמיישמים מידית, לעומתם, כאלו שלוקח להם יותר זמן. מטפל מיני מקצועי עוזר לשני בני הזוג לנווט ולצעוד בקצב שווה.

לסיכום הטיפול בבני זוג שחווים בושה כולל מספר מרכיבים:

  • הבנה של המקורות לתחושת הבושה המוגזמת.
  • יצירת אוירה נינוחה ומאפשרת לשני בני הזוג לשוחח ולשתף אחד את השני בדברים שחששו מפניהם.
  • הפנמה ויישום של הנאמר תוך הנחייה של המטפל המיני.