זוגיות בריאה

מאת דורי לוי פסיכולוג קליני מומחה
ומטפל משפחתי מוסמך
ספק משרד הביטחון 12127

בכוחכם לשנות עכשיו

טיפול פסיכולוגי אישי
טיפול זוגי ממוקד
הטיפול המיני
הטיפול בדיכאון
הטיפול בחרדה
הטיפול בטורדנות ובמחשבות OCD
פסיכולוגיה יהודית
פודקאסטים
תעודות מקצועיות
קליינטים ממליצים
הופעות במדיה
החנות

זוגיות בריאה היא זוגיות שיש בה אהבה בין בני הזוג. בגידות וכד אינן מצביעות על זוגיות בריאה אלא על ניסיון להחזיק מעמד בתנאים קשים במורד מסוכן. תוך כדי ייעוץ זוגי לזוגות שמגיעים לטיפול ניתן להבחין כיצד אהבה בריאה עוזרת לבני הזוג להישאר ביחד למרות הקשיים שהחיים המשותפים מציבים. כשמדברים על אהבה נוטים רובם לחשוב שמדובר בעיקר על התחושות העמוקות שאפיינו את הקשר בתחילתו. נכון, גם תחושות אלו הן אהבה אולם לא רק. אהבה אכן מתבססת על משיכה בן אישית וחשוב שיהיה לה בסיס כזה אולם אהבה בנויה גם על תחושות של שיתוף ומחויבות עמוקות יותר. תחושות שמתפתחות בין בני זוג במהלך חייהם המשותפים. חשוב לשמר ולעבוד על התחושות הללו כדי שהזוגיות תצליח.

זוגיות בריאה

זוגיות בריאה היא זוגיות שיש בה אהבה בין בני הזוג. תוך כדי ייעוץ זוגי לזוגות שמגיעים לטיפול ניתן להבחין כיצד אהבה בריאה עוזרת לבני הזוג להישאר ביחד למרות הקשיים שהחיים המשותפים מציבים. כשמדברים על אהבה נוטים רובם לחשוב שמדובר בעיקר על התחושות העמוקות שאפיינו את הקשר בתחילתו. נכון, גם תחושות אלו הן אהבה אולם לא רק. אהבה אכן מתבססת על משיכה בן אישית וחשוב שיהיה לה בסיס כזה אולם אהבה בנויה גם על תחושות של שיתוף ומחויבות עמוקות יותר. תחושות שמתפתחות בין בני זוג במהלך חייהם המשותפים. חשוב לשמר ולעבוד על התחושות הללו כדי שהזוגיות תצליח.

מהם בדיוק מאפייני הזוגיות הבריאה

זוגיות בריאה מתבטאת בתחושות חיוביות בין בני הזוג ובשיתוף ומחויבות הדדיים. בני הזוג שהם שותפים בתחומי חיים מגוונים, גידול ילדים, נושאי הבית, החינוך ארוחות משותפות וסידור הבית. שיתוף בין בני זוג מראה על אהבה עמוקה יותר ועל מחויבות אינטימית שקיימת בין בני הזוג. למרות קיומם של כעסים, שיתוף בתחומים הללו מצביע על מחויבות פנימית ועמוקה. זוגיות בריאה אינה דווקא זוגיות בה חשים רגשות חיוביים בעצמה רבה. חשוב לחוש ולהרגיש אולם המחויבות לבניית הקשר והטיפול היומיומי בענייני הזוגיות חשובים לא פחות לזוגיות בריאה.

מה הופך זוגיות לפחות בריאה

כעסים ותחושות לא מדוברות, חוסר שיתוף והתרחקות בין בני זוג הופכת את הזוגיות לזוגיות משברית. בני זוג שמגיעים לקבל טיפול זוגי מתארים הרבה פעמים כיצד הם נעלבים וחשים פגועים מול בן או בת הזוג על בסיס יומי ושבועי. תחושות של עלבון והזנחה מצד בני זוגנו יוצרים נתק פנימי. זוגיות בריאה היא זוגיות בה מתקשרים אחד עם השני. במובן הזה זוגיות עם מריבות הרבה פעמים טובה יותר מזוגיות פולנית מנותקת וקרה. זוגיות פולנית בה בני הזוג לא מדברים ו או שותקים מסוכנת ואוגרת בחובה כעסים ותחושות נקם עמוקות. טיפול זוגי מאפשר לפתוח את דפוסי חוסר התקשורת, ממש כמו שעושים אצל פסיכולוג קליני, ולברר מדוע אנחנו לא מדברים עם בן או בת זוגנו. אחת המטפלות המשפחתיות המפורסמות וירג'יניה סטיר דיברה הרבות על שינוי דפוסי התקשורת בין בני הזוג. ייעוץ זוגי יעזור לפתח את דפוסי התקשורת הזוגית. לבדוק כיצד קורה שבני הזוג לא משוחחים ביניהם וללמדם תקשורת נכונה ובונה יותר.

טיפול זוגי כדרך להבריא את הזוגיות

טיפול זוגי מאפשר לבחון מה קלקל את הזוגיות. פעמים רבות בני הזוג מגיעים עם האשמות הדדיות האחד כלפי השני. הדברים מורכבים וטיפול עם פסיכולוג הוא עוד אופציה שמאפשרת לעתים להרגיע את אחד מבני הזוג. כל אחד מבני הזוג רוצה יחס מבן או בת זוגו. מכיוון שהחיים מורכבים וכולנו רגישים בנקודה זו או אחרת, אנו גם נפגעים מבני זוגנו. הוא לא מתייחס אלי זו טענה שכיחה אצל בני זוג שמגיעים לקבל ייעוץ זוגי. כל אחד משני בני הזוג מביא לזוגיות רגישות מבית הוריו. בת הזוג שראתה את אמא שלה מושפלת על ידי האב עלולה להיות מאוד רגישה להשפלות ולהתנהגויות שיכולות להתפרש כהשפלות. בן הזוג מצדו לא ממש מתכוון להשפיל אולם כך הוא נתפס על ידי אשתו הרגישה. הדרמה הזוגית הזו עלולה להתפתח לממדים גדולים יותר אם בני הזוג לא ישוחחו בנחת על האירוע. אירועים מעין אלו קורים הרבה בין זוגות וחשוב ללמוד ולהכיר את הרגישות של כל אחד מבני הזוג.

הקליקו לכל הראיונות…

טיפול זוגי מאמרים אחרונים

ייעוץ זוגי כדרך להכיר את הרגישות האישית

ייעוץ זוגי מסייע לזוגות להכיר את הרגישות הפנימית של כל אחד מבני הזוג. הכרה של הרגישות הפנימית אומרת שאני יכול להבין מדוע בת הזוג שלי נעלבה למרות שלא התכוונתי. או מה למעשה קורה לעומק. כיצד למרות הרצון הטוב והאהבה אנחנו עדיין רבים. בהרבה מקרים בני הזוג יכולים לעבור את התהליך לבדם ולהפנים מה לשנות . זה דורש הרבה יכולת להסתכלות פסיכולוגית עצמית ולשינוי. זוגות שאין להם את הזמן לפתח יכולות אלו פונים לקבל טיפול זוגי או טיפול פסיכולוגי. המטרה של טיפול זוגי היא למידת דפוסי ההתייחסות הבריאים יותר ושינוי ההתנהגות בהתאם. טיפול זוגי דורש גדילה אישית משני בני הזוג. כל אחד נדרש להבין וללמוד היכן הוא או היא לא בסדר ולא רק להאשים את השני. זו חכמה פשוטה אולם קשה ליישום. ייעוץ זוגי מאפשר לבני הזוג להתאמן ברכישת המיומנות הזו. טובת הזוגיות דורשת מבני הזוג את ההשקעה בטיפול זוגי.

טיפול זוגי ומאמרים נוספים