חיפוש באתר

ניצוצות של אהבה ותיקונם בטיפול

מאת דורי לוי פסיכולוג קליני מומחה ומטפל משפחתי מוסמך
ספק משרד הביטחון מס 12127
בכוחכם לשנות עכשיו

חשיבה זוגית בפסיכולוגיה יהודית

בעקבות סיבות רוחניות מורכבות עליהן ניתן להרחיב בחכמת פנימיות התורה והקבלה, נשברו הכלים שהכילו את האור (האור הוא הדרך בה מתבטא הכוח העליון במילים אחרות מה שנותן לנו הקב"ה, ביטויי החכמה בעולם - כל אחד יחשוב על כך לפי אמונתו והשקפתו). נתפזרו ניצוצות של קדושה בעולם (קדושה = חכמה לצרכינו) ועלינו מוטלת האחריות לאספם, לבררם ולהעלותם (להשתמש בהם בצורה שתעשיר את חיינו ואת העולם).

 

0544990201

 

תעודות מקצועיות

המלצות על דורי

לכל סירטוני הערוץ החדשים

לכל הפודקסטים החדשים

 

 

טיפול זוגי ממוקד

 

 

אהבה ואינטימיות רגשית

 

אנחנו חשים את הניצוצות הללו דרך חושינו ודרך התאוות שלנו. כל חיינו אנו נדרשים לגדול ולתקן את עצמנו. איננו שלמים ואיננו יכולים להגיע לתיקון האמיתי ללא בני זוגנו. כך נכתב במדרשים עתיקים ובספרי חכמינו. ניצוצות של אהבה הם אותם חלקים שאנו חשים בהם בשני. אנחנו נמשכים ומתאהבים בגללם. כשאנו מתקנים ומנתבים אותם לדרך טובה, הקשר מתפתח טוב והאהבה גדלה. אלו הם הניצוצות שעלינו לתקן כל הזמן. פעמים שהם זוהרים, מושכים ומפתים ואז קל ליפול לאהבה נפולה, לתאווה ולדיכאון בגללם.
יש אנשים שהניצוצות השייכים להם התלבשו בתאווה מסויימת או באוכל מסויים ולכן יש להם תאווה למאכל זה או אחר. משיכה לגור במקום מסויים או משיכה לחפץ מסויים או לאדם מסויים. אנו גם נמשכים לאדם שהוא החצי השני שלנו בעולם הרוחני. אנו נמשכים כי אנו חשים שזה שלנו. בתת מודע הרוחני אנו חשים ויודעים שזה חלק שחסר לנו. זה מוכר לנו וזה חלק מאיתנו. הרוח חשה ויודעת והנפש מתאהבת ומתאווה.

מהי האהבה

אהבה היא סוג של ניצוץ, אנרגיה קדושה שקוראת לנו לעשות עבודה פסיכולוגית נפשית בכיוון כלשהוא. מדרשים קדומים מציינים (ס' חסידים) שלפעמים הקב"ה שולח בלב איש אהבה לאשה ולאשה על איש על מנת להצילו מנשים אחרות שלא נגזרו עליו. כלומר ממשהו אחר שלא טוב לו. עולם הסוד.
כשאנו משתמשים בדרך נכונה בתאוות שלנו וכמובן ברגש האהבה אנו מתקנים את הניצוץ הרוחני החבוי בחומר. מהצד השני כשאנו מנצלים את הניצוץ לשם תאווה בלבד, הוא הופך לתאווה נפולה ומוריד אותנו ביגון שאולה, הכוונה למטה ולדיכאו.ן אהבה נכזבת קוראים לזה.

ניצוצות של אהבה קיימים בחיינו ומסביבנו כל הזמן. אנו לא תמיד חשים אותם. לעיתים אנו רודפים אחריהם. לפעמים מתמכרים לאהבה החזקה ולתחושות המענגות שלה. אהבה היא דבר חזק. חלק שוכחים שהיא קיימת ואצל חלק היא נסתרת. הם חיים בצורה טכנית ומקבלים ומעניקים אהבה בצורה טכנית, חמרית, בנוכחות ליד האדם שאוהבים. כל אלו הן רק צורות שונות של ביטויי האהבה בין אנשים. בין בני זוג.

טיפול בעומק רוח הניצוץ

בטיפול ניתן לחוש מיד כיצד התאוות מסודרות בין בני הזוג. התאוות כפי שציינתי מרמזות על המשיכה לניצוצות כמו גם על דברים שליליים וצריך להבדיל בין השניים. התאווה היא כח שמערב בתוכו חיובי ושלילי. המטפל מזהה את התאווה ומנסה להבין מה היא אמורה לתקן. הדבר נעשה תוך שיחה מובנית עם המטופלים. כשאנו מבינים מה עבודת הבירור של האדם עם הניצוץ המופיע כתאווה חזקה , ניתן להעלותו. דרך ההעלאה של החלק הקדוש יותר יכולה להיות דרך שיחה עם אנשים אינטליגנטים, או דרך הקניית כלים לאנשים שעובדים יותר בעולם המעשה.

דוגמה לתיקון ניצוץ אהבה בזוגיות

לדוגמא בני זוג הגיעו לטפל בבגידה ובמשיכה אסורה לנשים אחרות. בטיפול הבנו שהחלק הזוגי ביניהם חסר. הם בישנים ולא דיברו על המשיכה העמוקה שלהם אחד כלפי השנייה, למשל. התאווה לנשים אחרות נותבה לאהבה הזוגית. אהבה שהחלה לחזור ולהתקיים בין בני הזוג. כמובן לאחר טיפול זוגי שנגע בכל רובדי הקשר ביניהם. שיחות קרובות יותר, התגברות על תחושות של בושה לא תקינה ועוד. כל אלו אפשרו להגיע למגע קרוב יותר ולעורר את תחושת המשיכה והאהבה שהיו בין בני הזוג בהתחלה. לקחנו את התאווה הנפולה וכיוונו אותה למקום התיקון והוא הזוגיות. זה שקול להעלאת הניצוץ ממקום לא מתוקן שהוא האהבה והתאווה לאשה אחרת למקום המתוקן שהוא האהבה האמיתית לבת זוגו ולמשפחה ולילדים. במקרה והניצוץ התאוותני לא היה מתוקן היה חל תהליך של שבירה. גירושין כאב לב לילדים ולאשה בשני הצדדים, שבר גדול שנמנע ותוקן.
ברמות גבוהות יותר אנו מפנים את הניצוצות המתוקנים לאהבת השם שהיא דבר שיש להסבירו באריכות במאמר אחר.

פסיכולוגיה יהודית מאמרים נוספים:

* פסיכולוגיה יהודית

* מדוע יש כל כך הרבה אוטיזם בימינו

* קבוצת מדיטציה יהודית לטיפול עצמי

* מיקום המטפל היהודי - ענווה וצניעות טיפולית בפסיכולוגיה יהודית

* סטיות נפשיות והשער החמישים בטומאה

* הגישה הפרואקטיבית

* על ההדחקה בפסיכולוגיה היהודית

* חכמת השיפלות על דיכאון חרדה וגבורה

* החלק המוביל להתפתחות ותעלולי הנסתר

* התייחסות חזל לאלימות הגבר כלפי האשה

* עליה לעומת תלות ונסיגה

* ניצוצות של אהבה ותיקונם בטיפול

* הקדושה והטומאה וביטוייהן כהפרעות בנפש

* על בדידות נסיגה חברתית והתמכרויות

* סודות תורת השוחד של הרב יואל

* לצאת מהטראנס

* סוד בת הזוג בהצלחת הזוגיות

* תהליך הפניית הדעת כדרך ריפוי

* קצת על החלק השפוי שבדיכאון וקצת על הזירה המרכזית

* פסיכולוגיה יהודית וטיפול זוגי לפי שיטת רבי מאיר

* שלמה המלך וחכמת הפרדוקס

* טיפול פסיכולוגי דרך מציאויות אחרות