טיפול זוגי ממוקד

מאת דורי לוי פסיכולוג קליני מומחה
ומטפל משפחתי מוסמך
ספק משרד הביטחון 12127

בכוחכם לשנות עכשיו

שלום,

אני פסיכולוג קליני מומחה בעל רישיון מקצועי מוסמך מטעם משרד הבריאות ומטפל זוגי ומשפחתי מוסמך מטעם האגודה הישראלית לטיפול במשפחה ובנישואין. טיפול זוגי למדתי באוניברסיטת JFK בברקלי קליפורניה. התמחיתי במרכז הידוע בעולם למחקר מנטלי של קבוצת פאלו-אלטו בקליפורניה, בטיפול משפחתי וזוגי ובטיפולים ממוקדים. המרכז למחקר התפרסם בשנות השישים והשיבעים בפיתוח התיאוריות המובילות כיום בעולם בתחום הטיפול הזוגי והמשפחתי. וירגיניה סאטיר, סלוודור מינושין, ריצ’רד פיש ואחרים עבדו ולימדו במרכז. הקבוצה פיתחה את המודלים הקלאסיים והידועים בטיפולים הזוגיים, המשפחתיים, המערכתיים והממוקדים. במרכז מלמדים אותם בצורה מקצועית ביותר עד היום.

המרכז שבפאלו אלטו – Palo Alto Mental Research Institue California המשיכו לקרוא

טיפול פסיכולוגי אישי
טיפול זוגי ממוקד
הטיפול המיני
הטיפול בדיכאון
הטיפול בחרדה
הטיפול בטורדנות ובמחשבות OCD
פסיכולוגיה יהודית
פודקאסטים
קורסים והרצאות
תעודות מקצועיות
קליינטים ממליצים
הופעות במדיה
החנות

הטיפול הזוגי הממוקד

טיפול זוגי וכיצד נסתדר בחגים

הטיפולים הזוגיים הממוקדים

אני עורך טיפול זוגי ממוקד. הטיפולים הזוגיים מראים לכם את הנקודות הדורשות שינוי. אני מטפל בגישה ישירה וממוקדת ומסייע לכם בצורה כזו על מנת שתוכלו לראות את הבעיות בצורה הכי ברורה. רוב הקליינטים חשים את הכיוון כבר לאחר המפגש הראשון. תוכלו להחליט לאחר כל מפגש אם השינוי מתאים לכם וכיצד תרצו להתקדם. בהתמחות בטיפול זוגי נכללים סטאז’ ואימון של שנים מול זוגות ומודלים טיפוליים שונים ומכאן הניסיון הרב. אצל זוגות שונים יעבדו דברים שונים וחשוב שיהיו לנו את הכלים הטובים ביותר.

זיהוי הבעיה הזוגית

חשוב לזהות את מהות הבעיה הזוגית כבר בתחילת הטיפול ולתת לה מענה זוגי נכון. בפגישות הראשונות, כאמור, אנו ממקדים את הבעיות במטרה להתוות לכם את הדרך הנכונה לפתרון. אנו מגלים ביחד כיצד הבעיות קשורות לעבר ולהווה שלכם. כיצד הן משחזרות התנהלות זוגית שאינה מועילה. אנחנו פותחים כיווני חשיבה והתנהלות חדשים עבור כל אחד מכם והשינוי מגיע. הסגנון הטיפולי שלי הוא אקטיבי ופעיל. במידה ואינכם משנים מכל סיבה שהיא, אנחנו מנסים ביחד להבין מדוע, ומה כן עשוי לגרום לתזוזה הזוגית הרצויה.

טיפול וייעוץ

טיפול זוגי וכמוהו ייעוץ זוגי חשובים ביותר לשמירה על ההתנהלות הזוגית הטובה. התנהלות זוגית טובה מזמינה אינטימיות רגשית ומינית ויכולת לשוחח ולשתף ברגשות השמחים כמו גם בכעסים. זוגות שחווים משברים וחיכוכים בזוגיות פונים לקבל ייעוץ זוגי. הם מבינים שבלעדי טיפול זוגי הבעיות עלולות להחריף ולשבש להם את חיי הזוגיות. הטיפול הזוגי אמור לסייע לזוגות במצבים בהם המערכת הזוגית נתקעת בעקבות כעסים ומשקעים האחד כלפי השני.

שינוי

יש לנו כיום טכניקות לשינוי, טיפול זוגי אמור להיות תהליך אישי שלוקח זמן שונה מאחד לאחת. התהליך תלוי במבנה האישיות וביכולת להתמודד עם שינויים. הטיפול הממוקד מתאים לבני זוג שמעוניינים בתוצאות. הטיפול עוזר לזוגות שחווים כעסים מריבות ומשברים שהורסים להם את זוגיות. מניסיוני טיפול זוגי משמעותי, בהרבה מקרים, מסייע לשינוי חיובי שניתן להתחיל לחוש כבר בפגישות הראשונות. אני עורך טיפולים זוגיים ברמות שונות: בני זוג שרוצים להגיע ממש לעומק ולהבין – יוכלו לעשות זאת בטיפול. בני זוג שרוצים משהו פחות מעמיק ויותר טכני גם כן יוכלו להיתרם. הטיפולים הזוגיים הממוקדים תלויים רבות ביכולת של בני הזוג להיפתח, לא להתנגד ולעבור שינוי זוגי.

טכניקות לשינוי זוגי

קיימות מספר טכניקות לטיפול זוגי ממוקד. הרבה מהטיפולים שמנסים להשיג תוצאות משלבים בתוכם טכניקות שמנסות לעקוף את המערכת המודעת ולשנות את הבעיות בזוגיות. בניגוד לטיפולים רגילים שמשכם עלול להגיע עד מספר שנים, טיפולים ממוקדים מנסים לקצר את התהליך. בטיפול הזוגי הממוקד אנחנו מנסים להראות לכל אחד מבני הזוג איזו עבודה נפשית הוא והיא צריכים לעשות ברגע זה. איזה שינוי נדרש מכל אחד מבני הזוג בכדי להתגבר על הבעיות. באופן רגיל בני זוג מנסים את כל הדרכים לשפר את הזוגיות שלהם. שיחות עם זוגות אחרים, יש זוגות שמתייעצים בפורומים טיפוליים שונים במטרה להשיג טיפים ולהתייעץ, עבודה משמעותי מושגת בטיפול עקבי ומעמיק.

סוד התיקון הזוגי

פעמים רבות, כשהחלטנו להיכנס לזוגיות נמשכנו באופן מודע, דווקא לחלק הנעים והטוב של בני זוגנו, באופן לא מודע היינו ערים רוב הזמן דווקא לחלק הפגוע של בני זוגנו. הפנטזיה הלא מודעת היא שנעשה תיקון. תיקון זוגי יכול להתבצע דווקא מול מי שמזכיר לנו את אלו שמולם נוצרה לנו הבעיה. כלומר הדמויות ההוריות שלנו. כאילו ביקשו החלקים הפגועים שלנו לערוך תיקון עם החלקים הפגועים של בן או בת הזוג שלנו. כל זאת באופן לא מודע כמובן. למשל אם באנו מבית שבו האבא או האימא היו עצבנים אז הרבה פעמים נבחר בני זוג מאוד נעימים כלפי חוץ. לאחר מכן נגלה שמתחת לנעימות שלהם יש להם גם צד עצבני עימו אנו רוצים לעשות תיקון. אם אחד מההורים השתלט על השני, נבחר בני זוג ממש לא שתלטניים אולם כבמטה קסם אנו יכולים למצוא את עצמנו לכודים בבית, נשלטים על ידי בני זוגנו, תקועים עם הילדים ממש כמו אחד ההורים שלנו. כאן צריך להתרחש תיקון.
דוגמא: אם באנו מבית בו ההורים בגדו ונבגדו נבחר בבני זוג לא בוגדניים. לא בוגדניים על פני השטח. במשך השנים אנו עלולים לגלות שקיים מתחת גם צד בוגדני. מהיכן צצו צדדים אלו? איך לא ראינו זאת בהתחלה? מיד נענה על כך. אם ההורים היו מדוכאים אז נבחר באופן לא מודע בני זוג מאוד שמחים. מתחת לשמחה אנו נגלה, פעמים רבות, שמסתתר צד עצוב שדורש טיפול. אם באנו מבית בו היה מחסור בכסף נבחר בני זוג מאוד לארג’ים פזרנים אולם מתחת לפזרנות שלהם יסתתר צד מגביל. הצדדים העצובים הכועסים או המגבילים לא יצוצו מיד בהתחלת הזוגיות.

מדוע זה קורה? מדוע אנו לא יכולים לבחור בני זוג שונים לגמרי מהמודל ההורי אותו חווינו? לא מדוכאים, לא קמצנים, לא אלימים. מדוע במקרים רבים בחרנו בדיוק את מה שראינו בבית למרות שהיינו בטוחים שעשינו שינוי.

הבחירה הנכונה של בני זוג

הבחירה הנכונה של בני זוגנו תמיד מערבת משבר. משבר שמזמין תיקון. בני זוגנו יתגלו כמערימים קשיים, כמשחזרים דפוסי ילדות לא פשוטים. כל אלו הם הסימנים שבחרנו נכון.

מפתיע אבל דווקא הבעיות שהבאנו דוגמאות לגביהן, מראות שבחרנו נכון. איזה חלק עמוק בנשמתנו הפסיכולוגית בחר בדיוק את מה שמגיע לנו ומה שיסייע לנו לערוך תיקון בחיים. תיקון אמיתי מתבצע כשאנו נתקלים בבעיה אותה אנו מכירים מעצמנו ומצליחים לאחר מאבק והתמודדות להתגבר ולקנות מידה נפשית ומדריגה רוחנית גבוהות יותר. למשל מי שמתפרץ וכועס או מכור לסמים ומצליח להתגבר על הפיתוי לכעוס או מצליח לא לעשן ולשתות, בזה הוא קונה מידה נפשית גבוהה יותר של דחיית סיפוקים ועמידה בלחץ פנימי. בני הזוג שלנו הם לא בובות ברבי שנועדו לקישוט ולירח דבש כפי שתרבות הזבל מחדירה למוחנו. בני הזוג שלנו נמשכים אלינו ואנו אליהם ממקומות מאוד עמוקים. ברמות הארכיטיפיות (אנרגיה שמנהלת את היקום לפי הפסיכיאטר הנודע קארל יונג) ובגישה היהודית בני זוגנו הם חלק מאתנו שנמשך אלינו בעולם הזה על מנת להתחבר ולערוך מסע מתקן משותף.

לדוגמא: מי שבאים מבית בו עברו סבל מהורים עצבנים ימשכו לבני זוג שגם להם נגיעה לעצבנות. אם יתקנו וידברו וישכילו ליצור מציאות ללא אלימות הם יחוו גדילה אישית. במידה והם ישאבו למידות הרעות של כעס, חוסר ותרנות ואגו מנופח הם יחוו קלקול. תשתחזר להם חוויה ומציאות דומה למה שחוו בילדות בין הוריהם.

החיים מזמנים עבודה פסיכולוגית לבני הזוג. התחלת העבודה היא בטראומה שרובנו סופגים בבית ההורים והמשכה מול בני זוגנו. מי שנמלט מהעבודה יחווה סוג של חוסר חיות או דיכאון מתמשך או חיים ריקניים. התיקון האמיתי הוא בתא הזוגי משפחתי.

חשיבות הטיפול בזוגיות

הניסיונות לטפל בזוגיות חשובים ואם הם לא מספיקים מאוד חשוב להגיע ולקבל טיפול. תוך כדי הטיפול הזוגי בני הזוג ילמדו להבחין מה בעברם משחזר את הבעיה בהווה ומה בהווה שלהם מונע מהם מלגדול. טיפול זוגי ממוקד מתאים לאנשים שמוכנים להקשיב ולהשתנות. טיפול זוגי ממוקד לא יתאים לאנשים עקשנים וכאלו שעושים טובה שהם באים לטיפול. הטיפול הפסיכולוגי דורש אומץ להתמודד עם עצמנו ועם בני זוגנו. כל אחד בא לקראת השני. את הכשרתי בתור פסיכולוג קליני, מטפל זוגי ומשפחתי מוסמך עברתי באחד המקומות היותר ידועים בעולם. המכון למחקר מנטלי שבקליפורניה ארה”ב. למדתי שם את את הגישה הנרטיבית שהיא גישת טיפול ממוקדת שמניסיוני מראה תוצאות טובות בזמן קצר יחסית.

הקליקו לכל הראיונות…

טיפול זוגי מאמרים אחרונים

הגישה הנרטיבית בטיפול הזוגי

הגישה הנרטיבית של מייקל וויט ודוד אפסטון טוענת שכדאי לנו להביט על הבעיות כחיצוניות לנו. הבעיות בזוגיות נתמכות ומועצמות על ידי מה שמקובל חברתית. כעסים בין בני זוג, לפי הגישה הנרטיבית, יכולים לנבוע מאי שוויון מגדרי. לגבר יש יותר פריבילגיות לנוח בזוגיות. האישה למשל נאלצת לטפל בילדים כי כך החברה בנויה. אם לא תעשה זאת יאשימו אותה והיא תחוש אשמה, תסכול וכעסים. הטיפול הנרטיבי חושף זאת ומאפשר דיון פתוח על התפקידים בחברה ועל התחושות הקשות שהם יוצרים. בני הזוג פותחים דיאלוג בונה ביניהם שאמור לשנות ת התפקידים בסוף התהליך הזוגי.

משך הטיפול הנרטיבי

טיפול זוגי בשילוב הגישה הנרטיבית יכול להתמשך בין פגישות בודדות לחדשים ספורים. מניסיוני בתור מטפל זוגי נרטיבי הגישה מסייעת להשיג שינוי זוגי יצירתי ומספק. עבור זוגות במשבר נישואים חריף, שינוי זוגי חיוני וחשוב. לא לכל הזוגות יש זמן של חודשים רבים עד שיושג השינוי הזוגי. בני זוג רוצים לחוש שינוי באינטראקציה הרגשית שלהם כאן ועכשיו. הפגישה הראשונה כוללת מיקוד ונתינת שם לבעיות. המטפל הזוגי ביחד עם שני בני הזוג מחצינים את הבעיה.

שני בני הזוג מתארים את הבעיות מנקודת מבטם ובודקים כיצד היא נכנסת לחייהם וכיצד הבעיה משפיעה על כל אחד מהם. מטפל זוגי אמור לסייע ולעזור להם להבין כיצד הבעיות הזוגיות קשורות להווה ומה מעברם נכנס ומפריע. בטיפול הזוגי בני הזוג לומדים לבודד את החלקים מהעבר ולמנוע מהם להפריע לזוגיות. בכל זוגיות רואים פעמים רבות ששני בני הזוג משחזרים, בהרבה מקרים, דוגמת יחסים לא טובים שראו בילדותם. הטיפול הזוגי עוזר להם לזהות הקשרים אלו ובכך לנטרלם. השינוי מורגש מידית.

רוב הזוגות חשים שיפור חיובי בתקופה סבירה

השיפור הזוגי החיובי מאפשר להם להתחיל ולהבין אחד את השני לעומק. התחושות החיוביות שמתחילות לחזור לחיי הזוגיות מאפשרות שכל אחד מבני הזוג לראות מה מפריע לשני. המטפל הזוגי מכוון ומלמד טכניקות שעוזרות לראות את החיובי והמעצים אחד אצל השני. הטיפול הזוגי מאפשר לבני הזוג להתחיל לראות אחד את השני באור שונה. הראיה השונה מפתחת סיפור זוגי בונה ומעצים.

התהליך הפסיכולוגי בטיפול הזוגי:

חשיפת הבעיה

חשוב למקד את הבעיה כבר בהתחלתו של הטיפול הזוגי. חשיפת הבעיה מהר תוך כדי הטיפול מהווה שלב חשוב בדרך לפתרון. זיהוי נכון של הבעיה שמפריעה לשני בני הזוג עוזר במיקוד הטיפול. ככל שהטיפול יהיה ממוקד יותר הוא יהיה יעיל וקצר יותר. ניסיוני כפסיכולוג קליני מאפשר לי לזהות נכון תחושות ובעיות שנמצאות מתחת לפני השטח. את התובנות שלי בתור מטפל זוגי, פסיכולוג קליני אני מציג בפני בני הזוג. אנחנו מנסים ביחד להגדיר בדיוק מרבי את מהות הבעיה. ברגע ששני בני הזוג מבינים את הנקודות שמפריעות להן נוצר השינוי המיוחל. לוקח עוד מספר ימים כדי להפנימו ולשנות את ההתנהגות.

טיפול זוגי מיפוי וזיהוי השפעות הבעיה על כל אחד מבני הזוג

לאחר שחשפנו את הבעיה וכיצד היא משפיעה על כל אחד מבני הזוג, מגיע שלב המיפוי. בשלב המיפוי ננסה להבין מהן השפעות הבעיה על כל אחד מבני הזוג. ננסה להבין לעומק כיצד הבעיה גורמת לבת ובן הזוג לחוש להרגיש לחשוב. כיצד הבעיה גורמת לשני בני הזוג להתנהג אחד כלפי השני. תוך כדי טיפול זוגי צצים ועולים זיכרונות של פגיעות הדדיות ותחושות שהודחקו במשך השנים. ייעוץ זוגי שמשלב דיבור עליהן עוזר לנטרל אותן. בני הזוג מנטרלים את התחושות השליליות והמשקעים. תחושות חיוביות יותר של משיכה ואהבה שבות אל תוך הזוגיות, אל בני הזוג.

טיפול זוגי נרטיבי וחשיפה של המנגנונים הפסיכולוגים

טיפול זוגי כמו כל טיפול דורש הבנה עמוקה של מציאות פסיכולוגית. מטפל זוגי אמור לחשוף במהלך טיפול זוגי את המנגנונים הנפשיים של הבעיות. החשיפה נעשית דרך טכניקה של שאלת שאלות מיוחדות. השאלות עוזרות לכל אחד מבני הזוג להבין את עצמו ואת השני בצורה עמוקה יותר. ממש כמו בטיפול אצל פסיכולוג קליני מנסים שני בני הזוג להבין האחד את השני בסיוע המטפל הזוגי.

רכישת כלים זוגיים להתגבר על הבעיה

בני זוג שמגיעים לקבל טיפול זוגי חשים שהם צריכים כלים להתמודדות מידית. הכלי העיקרי הניתן תוך כדי טיפול זוגי הוא כלי ההבנה המעמיקה של הדינמיקה הזוגית האחד של השני. בעל או אישה שמבינים פתאום מה קורה לבן זוגם בזמן כעס או מריבה יכולים לעצור לרגע את המריבה. הדבר מאפשר להם להתחיל לדבר אחד עם השני בצורה רגועה יותר. בצורה אחרת. בני זוג שמבינים את המנגנון הפסיכולוגי שמנהיג את היחסים שלהם יכולים לשנות. יש להם כבר את הכלים לשנות את היחסים ביניהם. כמובן שעצות המותאמות למצבם של בני הזוג ניתנות במהלך הטיפול הזוגי.

חיבור לכוחות והעצמה אישית וזוגית

חלק חשוב בכל טיפול זוגי הוא בניה מחדש של הכוחות, התחושות החיוביות, המשיכה והאהבה בין בני הזוג. תהליך טיפול נכון מאפשר לבני הזוג להתגבר על בעיות בזוגיות ולהתחבר למקורות היצירתיות שלהם. טיפול זוגי מאפשר לבני הזוג לברר באופן דינמי את מהות החסמים האישיים ולסלקם. טיפול זוגי מייצר יחידה המורכבת משני בני הזוג – דיאדה זוגית חזקה יותר. בני הזוג מתפקדים טוב יותר ביחד. הבעיות הזוגיות הופחתו או נעלמו. הכוחות האישיים של שני בני הזוג חוזרים. בני הזוג מסוגלים לפתור ביחד בעיות זוגיות עם פחות פיצולים וחיכוכים. ההרמוניה הזוגית והאהבה חוזרות לזוגיות.

טיפול זוגי ככלי לשיפור איכות חיי הזוגיות

טיפול בכלל וטיפול זוגי בפרט מאפשרים לאנשים לחיות חיים זוגיים בצורה קרובה ונעימה יותר. באיכות גבוהה יותר. בימינו יותר ויותר בני זוג מגיעים לטפל ולשדרג את איכות הקשר הרגשי והאינטימי ביניהם. זוגות מבינים כיום טוב שקשר זוגי איכותי יותר מעלה את רמת התקשורת הרגשית האינטימית ואת איכות החיים הזוגיים בכלל. בני זוג לא רק מתמקדים בפן החומרי של חיי היום יום. הם מתחילים להבין את הכוח המשמעותי שיש לטיפול או לייעוץ הזוגי לגרום לשינוי מורגש ואמיתי. כיום יותר זוגות פונים כיום לטיפול זוגי בשלבים המוקדמים של הקשר במטרה לבדוק נקודות שמפריעות להם. אם בעבר פנו לטיפול זוגי רק זוגות לפני משבר הרי שכיום מגיעים לחדר הטיפולים זוגות צעירים בתחילת הקשר.

השקעה בזוגיות

אנשים מבינים שאם הם ישקיעו בקשר הזוגי בתחילתו הם יכולים למנוע מפח נפש בהמשך. אנשים כיום לומדים לזהות פוטנציאל לחיכוך זוגי עתידי. בני זוג לא מחכים כיום שנים אלא ניגשים לייעוץ והכוונה. ניתן להגיד שרבים הפנימו את העובדה שניתן להיעזר בפסיכולוגים ויועצים מקצועיים גם לגבי הזוגיות. הטכנולוגיה הזוגית והנפשית שהתפתחה כתחום של מדעי החברה ופסיכולוגיה מוכיחה את עצמה לחיוב בחיינו האישיים.

טיפול זוגי במצבי חוסר אונים

טיפול זוגי במצבים בהם אחד או שני בני הזוג חשים חוסר אונים הוא מצב שכיח. בתרבות שלנו גברים נוטים לסבול פחות מצבים של חוסר אונים. נשים עדיין מחונכות בתהליך התרבותי לספוג ולהכיל מצבים מתסכלים יותר מגברים. תגובות הגברים למצבי חוסר אונים נוטות להיות יותר כועסות ונשים נוטות יותר לתסכול ודיכאון. כעס נתפס כתכונה גברית חיובית יותר מאשר אצל נשים. גבר כועס הוא יותר גברי. אישה כועסת לא נתפסת כיותר נשית. כעס נותן תחושה שאנו כביכול שולטים במצב. זוהי כמובן תחושה מדומה. טיפול זוגי בזוגות שחווים חוסר אונים מתמקד בזיהוי התחושות. הזיהוי של התחושות מסייעים להבין מה קורה לנו בתוכנו ואז להשתמש פחות בביטויי כעס אחד כלפי השנייה.

הביחד הזוגי

זוגות שואלים אותי מידי פעם כיצד נכון לנהוג. מה הכי נכון לעשות עם הילדים או בינם לבין עצמם או עם החמות או האבא של וכד. לרוב הם מצפים לתשובה שתשפוט ביניהם ותסיר ספק לגבי מי מהם צודק יותר. התשובה הכי נכונה שאני נותן להם היא הביחד שלכם. הביחד הזוגי הוא הכוח. הוא הכי צודק. כשאתם פועלים בשיתוף וביחד אתם משדרים עצמה. גם אם אתם טועים בחינוך הילדים וגם אם אתם טועים בעצמת התגובה שלכם, הביחד מאזן זאת. הביחד משדר תחושה של שלמות. שלמות שמועברת לילדים לסביבה ומחזקת את הזוגיות שלכם.

טיפול זוגי ומאמרים נוספים

טיפול זוגי וטיפול היהודי

טיפול זוגי וטיפול יהודי מנסים לעזור לבני זוג המקימים תא משפחתי ברוח היהדות. זהו טיפול יותר מסורתי המקבל את התפקידים המוכרים של אשה וגבר במבנה המשפחתי. בגישת הטיפול היהודי מניחים שתפקידי הגבר והאישה כמו גם המבנה הנפשי הרוחני שלהם שונים. האישה בעלת תכונות של קבלה והכלה ואילו הגבר עם תכונות של רדיפה והשגה. זה בא מצד החסד וזו מגיעה מצד הגבורה. לאשה בינה יתירה ואילו לגבר כוח שכלי פחות רגשי.

הנישואין כברית משלימה

ברית הנישואין מאפשרת השלמה בין הגבר והאישה. בעולם הרוחני הנשמה שלהם היא אחת. תפקיד בני הזוג בעולם הזה הוא ההשלמה והתיקון האחד של השנייה. בעיות בין בני הזוג קורות כשאחד מהצדדים לא ממלא את הייעוד שלו או שלה. למשל אם הגבר אינו משתתף ועוזר בבית הרי שהאישה חשה כבולה ומיוסרת ועלולה לסבול קשות. דבר שיוביל לסבל לבן הזוג הלא מתחשב/ת. חשוב לזהות כיצד בני הזוג מהווים עזר כנגד השני. במה הם מסייעים לשני לתקן את עצמו. למידה של שיתוף נתינה וחיים לא אגואיסטיים הם תכונות שנרכשות בברית הנישואין. עבודה על האגו העצמי מידת הכעס הנתינה ויכולת הקרבה הרגשית אפשרית בקשר הנישואין. מטפל יהודי מאבחן את מהות השבר בחיי הנישואין ומסייע לבני הזוג להבין מדוע האש מכלה את הבית. בניה של זוגיות נכונה היא תוצאה של הבנה רוחנית ונפשית של התהליך הזוגי היהודי.

כיצד מטפלים בכעסים בגישה יהודית

המהר”ל מפראג כותב בספרו חידושי אגדות הש”ס על מסכת גיטין: “אמר רב חסדא לעולם אל יטיל אדם אימה (על ידי כעס ואיומים) יתירה בתוך ביתו.. אמר רב יהודה אמר רב המטיל אימה יתירה בתוך ביתו סוף הוא בא לידי שלש עבירות, גלוי עריות ושפיכות דמים וחלול שבת” לשון המקור. כותב המהר”ל שהכעס החזק האימה שמטיל אדם בתוך ביתו גורמת לבלבול הסדר הקיים בנפשו של האדם. האימה משנה את הסדר הנוח והנכון בנפש האדם. בת הזוג שנבהלת עלולה לא להתנהג לפי הסדר הנכון והבית משתבש. בני הזוג מתחילים לעשות דברים שאינם נכונים ואינם מותאמים אחד לשני. למשל: בחור כעסן שם לב שכשהו כועס חזק על אשתו היא מתבלבלת ועושה חלק מהדברים בצורה הפוכה. הדבר גרר עוד כעס ועלבון והבנה לקויה שהיא עושה לו בכוונה. למעשה המציאות לפי המהר”ל היא שבת הזוג התערערה בסדר הפנימי שלה כתוצאה מהכעס. בכדי לסדר את הערעור הפנימי יש לאחד כוחות ולדבר עם שני בני הזוג ולנסות להבין כיצד ניתן להשתמש בתקשורת לא כועסת. לאחר מכן יש לעבות את התקשורת הרגשית.