ייעוץ זוגי והמבוגר האחראי

מאת דורי לוי פסיכולוג קליני מומחה
ומטפל משפחתי מוסמך
ספק משרד הביטחון 12127

בכוחכם לשנות עכשיו

ייעוץ זוגי דורש לפעמים מבוגר שיהיה אחראי על הזוגיות שנמצאת במשבר. מבוגר כלשהו שיכול להיות הורה, סב סבתא או חבר טוב או מטפל זוגי או יועץ זוגי שיודעים להתערב תוך כדי ייעוץ זוגי. מבוגר שידריך ויגיב לשני בני הזוג שנמצאים במשבר זוגי עמוק. תפקידו של המבוגר האחראי בין אם הוא פסיכולוג או חבר קרוב הוא תפקיד טיפולי. הוא אמור להגיב אל שני בני הזוג בצורה שתעזור להם לעצור ולהביט על עצמם מהצד ולהבין כיצד הבעיות מחלחלות אל חיי הנישואין שלהם. כיצד הבעיות מפרידות ביניהם על ידי הכנסת כעסים ומתחים. תפקידו של המבוגר האחראי הוא להתוות כיוון לשני בני הזוג. כיצד מוצאים את הכיוון הנכון ללכת אליו. כיצד מתחילים לגשר בין בני זוג שנמצאים בקרע זוגי. ייעוץ זוגי הוא התחום שעוסק במתן דרך טיפולית שתעזור לבני הזוג להבין ברמה עמוקה כיצד הבעיות מתרחשות ביניהם. המבוגר אמור ממש כמו זקן השבט לתת מניסיונו ולהראות לבני הזוג כיצד מתרחשות הבעיות ברובד הנפשי המשיכו לקרוא…

טיפול פסיכולוגי אישי
טיפול זוגי ממוקד
הטיפול המיני
הטיפול בדיכאון
הטיפול בחרדה
הטיפול בטורדנות ובמחשבות OCD
פסיכולוגיה יהודית
פודקאסטים
תעודות מקצועיות
קליינטים ממליצים
הופעות במדיה
החנות

דוגמא לבני זוג שנעזרו בייעוץ זוגי להעמיק את הקשר

ע. התאהבה בבעלה ג. מיד לאחר לימודיהם. הם התחתנו וממש כחודש לאחר הנישואים ג. החל להתחמק ממנה ולעבוד שעות נוספות. כשהיה בא הביתה היה עייף ובקושי יכול היה להתייחס אליה. הם היו נכנסים לישון וע. חשה זנוחה ובודדה. כל ניסיונותיה לשוחח עמו לא עלו יפה. ג. פשוט אמר לה שהם במינוס ושהו חייב לעבוד שעות נוספות. הסיפור ידוע וע. החלה לפתח אנטגוניזם כעסים ואף התפרצה על בעלה. בני הזוג החליטו לפנות לקבל ייעוץ זוגי בעצת ידידה ובעלה ששיקמו את יחסיהם בעזרת מטפל זוגי. במהלך הייעוץ הזוגי הראה להם המטפל את הרובד הרגשי העמוק שחסר להם או יותר נכון שהם לא שמים לב אליו. ג. הבעל חש חרדה שהוא לא מספיק גבר אם הוא לא ירים את הבית למצב כלכלי טוב . כתוצאה מכך הוא התגייס למשימה אולם הוא לא שיתף בכך את ע. אשתו הטרייה. הוא פשוט פעל כמו גבר מצוי החש שכל העול על כתפיו . ג. למד זאת מההתנהלות בין הוריו. אביו היה כזה. עושה הכל לבד, לא משתף. ע. ממש כמו אמא שלה לא העזה לדבר ולהגיד את שעל לבה. הייעוץ הזוגי לימד אותם לשים לב לדפוסים אלו ולשחזור שלהם בזוגיות. הם למדו להתנגד לדפוסים הללו, לזהות אותם בזמן אמת ולשוחח עליהם. ייעוץ זוגי מאפשר לבני הזוג לשוחח על מה שלא דובר לפני כן.

ייעוץ זוגי מאמרים אחרונים

ייעוץ זוגי והפונקציה הרואה מהצד

במהלך ייעוץ זוגי נדרשת מהמטפל או המבוגר האחראי שצופה מהצד בצורה מקצועית להבחין בדפוסים הזוגיים תוך כדי התרחשותם ולהאיר את עיני המטופלים. יכולת זו של הארת החלקים הדרושים הנפש המטופלים היא יכולת עדינה וחשובה. המטפל הזוגי חייב לדעת כיצד להביא בצורה נכונה את מה שהוא מבחין בו לבני הזוג. לשם כך דרושה יכולת הפשטה של דברים והבאתם לשני בני הזוג על מנת שיוכלו להפנים את מה שנאמר ולשנות את התנהגויותיהם. שינוי התנהגות בכלל ובפרט בטיפול פסיכולוגי מתרחש כשיש הבנה או הארה עמוקה יותר בנפש. אם המטפל מסוגל להאיר על דפוס נפשי ולחברו להתנהגות זו או אחרת של בני הזוג.

ייעוץ זוגי מאמרים נוספים